Na czym polega bieg na orientację?

Wyobraź sobie bieg uliczny, w którym nie ma sztywno wyznaczonej, wytaśmowanej trasy. Zamiast tego, zawodnicy muszą dobiec do kilku checkpointów. Którędy do nich dotrzeć - to już zależy od nich. Każdy biegnie sam, a wygrywa najszybszy. Sztuką jest wybranie najszybszej drogi pomiędzy tymi "punktami kontrolnymi". Podczas biegu nie jest to łatwe, a trzeba jeszcze wybrany wariant zrealizować zgodnie z planem i utrzymać szybkie tempo.

Spójrz na powyższą mapę do biegu na orientację. Trójkąt to start, ponumerowane kółka to punkty kontrolne, a kółko podwójne to meta. Wiedząc, że szare prostokąty do budynki, które trzeba obiegać - którędy pobiegłbyś do punktu numer jeden? Od lewej, czy od prawej? Tę decyzję trzeba podjąć w ułamku sekundy i biegnąc analizować, czy faktycznie jest się tam, gdzie się wydaje. I to jest podstawa frajdy w biegu na orientację. Dopiero na mecie, po porównaniu międzyczasów i "przebiegów" okazuje się, który wariant był szybszy i gdzie rywale robili błędy.

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

WKS Wawel
ul. Podchorążych 3
30-084 Kraków

Dyrektor imprezy:
Sławomir Cygler
+48508127708

Organizator