Historia WKS Wawel

Początki

Klub Sportowy "WAWEL" Kraków założony został w roku 1919, a pierwszą sekcją była sekcja piłki nożnej. Bazę sportową nowopowstałego Klubu stanowiło boisko piłkarskie na tzw. Małych Błoniach. W roku 1920 drużyna piłkarska zgłoszona została do rozgrywek Krakowskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej. W 1922 roku utworzona zostaje w Klubie druga sekcja - sekcja lekkoatletyczna, a w roku 1923 sekcja "gier zespołowych". W tym też roku drużyna piłki nożnej odnosi pierwszy znaczący sukces zdobywając tytuł Mistrza Klasy "B" i awans do najwyższej wówczas klasy w okręgu krakowskim tj. klasy "A".

Pierwsze sukcesy

W kolejnych latach piłkarze Wawelu odnoszą coraz większe sukcesy. W roku 1926 wyprzedzeni zostali tylko przez zespoły Wisły i Cracovii. Kryzys ekonomiczny, który dotknął nasz kraj w drugiej połowie lat dwudziestych niekorzystnie wpłynął również na kluby sportowe. Dlatego też działacze KS "WAWEL" dostrzegli szansę przetrwania przez połączenie z założonym w roku 1926 przez Dowódcę Krakowskiego Okręgu Wojskowego gen. Bernarda Monda, Wojskowym Klubem Sportowym. Po tej fuzji nastąpiła zmiana nazwy klubu na obowiązującą do dziś tj. Wojskowy Klub Sportowy "WAWEL" Kraków. Po połączeniu Klub wzbogacił się o sekcje strzelecką, bokserską i szermierczą. Powstają również nowe sekcje - kolarska, hokeja na lodzie i tenisa stołowego. W roku 1929 pierwsze znaczące sukcesy na arenie krajowej zaczynają odnosić lekkoatleci. Władysław Czubak wygrywa w Poznaniu Mistrzostwa Armii w biegu na 3 km z przeszkodami pokonując m.in. późniejszego Mistrza Olimpijskiego Janusza Kusocińskiego. Ten sam zawodnik w roku 1931 zdobywa pierwszy w historii Klubu medal na Mistrzostwach Polski w biegach przełajowych. Był to medal srebrny, wyprzedził go tylko Janusz Kusociński. W roku 1934 reprezentanci Wawelu po raz pierwszy zdobywają tytuły Mistrzów Polski. W rozgrywanych w Mistrzostwach Polski w kajakarstwie zawodnicy Wawelu - Sołtys, Kielar w dwójkach składanych oraz Przybylski, Dziewanowski w dwójkach turystycznych. Kolejne medale dla Wawelu zdobywa bokser Mieczysław Chrostek, który w wadze lekkiej dwukrotnie wywalczył tytuł Mistrza Polski.

"Niech pomni kto ma dobro ogólne na celu, że jedność i duch zgody to siła WAWELU"

To hasło od początku istnienia Klubu przyświecało działaczom, trenerom i zawodnikom Wawelu. Nie wynik sportowy uzyskany za wszelką cenę, ale przede wszystkim kształtowanie właściwych postaw etyczno-moralnych i patriotyczne wychowanie to były i są główne kierunki pracy z młodzieżą. To właśnie takie rozumienie roli sportu sprawiło, że Klub nasz istniał i działał również w czasie okupacji.

Konspiracja i odrodzenie

W obozie jenieckim w Wollenbergu za sprawą żołnierzy - jeńców wychowanków naszego Klubu utworzony został WKS "WAWEL" Kraków. Jego członkowie byli m.in. organizatorami Jenieckiej Olimpiady 1944 roku. Również w Krakowie zawodnicy WKS "WAWEL" brali udział w organizowanych tajnych rozgrywkach i turniejach. Po zakończeniu wojny staraniem przedwojennych działaczy (wśród których byli również pierwsi założyciele Klubu) i przy pomocy wojska Klub odradza się na nowo. Na skrzyżowaniu ulic Głowackiego, Bronowickiej i Podchorążych na terenach byłego Parku Królewskiego powstał obiekt sportowy, w którym do dziś znajduje się siedziba Klubu.

W latach 1948 - 1953 sportowcy WKS "WAWEL" występują pod nazwą OWKS Kraków. Był to wówczas największy i najsilniejszy Klub sportowy kraju. Sukcesy odnosiły w tym okresie koszykarki Mistrzynie Polski w latach 1951,1952,1953, piłkarze Vice Mistrzostwie Polski z roku 1952, a także strzelcy, lekkoatleci, pływacy, gimnastyczki i gimnastycy, bokserzy i motokrosowcy. W sumie w Klubie działało 14 sekcji sportowych. W roku 1953 w wyniku kolejnej reorganizacji OWKS Kraków przestaje istnieć. Niektórzy twierdzą, że przyczyną takiej decyzji władz wojskowych w Warszawie była zbyt mocna pozycja sportowa w stosunku do Centralnego Wojskowego Klubu Sportowego Warszawa (obecnie LEGIA). W latach 1953-1957 Klub działa właśnie jako filia CWKS. W roku 1957 Zarząd Klubu podejmuje uchwałę o powrocie do historycznej nazwy obowiązującej do dziś tj. WKS "WAWEL" Kraków.

Olimpijczycy

W 95-letnim okresie działalności Klubu zawodnicy w zielono - biało - wrzosowych strojach zapisali się złotymi zgłoskami w historii nie tylko polskiego ale i światowego sportu. 21 olimpijczyków, setki reprezentantów Polski na największych imprezach sportowych świata, rekordy Świata, Europy i Polski oraz medale zdobywane na tych imprezach. Dziesiątki reprezentantów Polski na największych światowych imprezach tworzą historie 95-letniego klubu z ulicy Bronowickiej. To właśnie Wawel szczyci się najlepszym w historii polskiego sportu zawodnikiem, czterokrotnym Mistrzem Olimpijskim, trzykrotnym Mistrzem Świata, dwukrotnym Mistrzem Europy, Robertem Korzeniowskim. To w barwach Wawelu medale olimpijskie dla Polski zdobywały Helena Rakoczy, Danuta Stachow i Barbara Śliwowska, a medale Mistrzostw Świata i Europy min. Mariusza Ludwig(Durlej), Barbara Bączek, Monika Filipowska, Agnieszka Frankowska, Joanna Sakowicz, Czesław Białas, Zdzisław Dzierżewicz, Łukasz Czapla, Henryk Szordykowski, Wiesław Gawlikowski, Józef Łuszczki i Aleksander Waleriańczyk.

Po 74 latach ścisłej współpracy z wojskiem w wyniku kolejnej reorganizacji od 01.01.2002 roku Wawel przestał być Klubem wojskowym. Mimo iż jest cywilnym Stowarzyszeniem Kultury Fizycznej Zarząd postanowił pozostać przy historycznej nazwie Wojskowy Klub Sportowy "WAWEL".

Sekcje

Obecnie klub prowadzi działalność sportową w sekcjach: biegu na orientację, lekkiej atletyki, piłki nożnej, piłki siatkowej kobiet i mężczyzn, strzelectwa kulowego i śrutowego, spadochronowej i tenisa ziemnego. Trenerzy w/w sekcji zapraszają młodzież chętną do pójścia w ślady naszych Mistrzów na zajęcia sportowe w naszym klubie.

Bieg na orientację

Sekcja z ponad 30-letnią tradycją organizuje nieprzerwanie od swojego powstania międzynarodowe zawody w biegu na orienctację: "Puchar Wawelu", w którym rekordowo brało udział prawie 1200 zawodników z całej Europy. Wychowankowie sekcji na przestrzeni kilku pokoleń sięgali po najwyższe laury na arenie międzynarodowej. Kilkudziesięciu sympatyków - trenerów, działaczy, organizatorów, przedsiębiorców, aktywnie angażuje się w wychowywanie kolejnych pokoleń orientalistów. Sekcja biegu na orientację jest wyjątkowo aktywna - od 2012 roku organizuje zimowy cykl Grand Prix Krakowa w biegach górskich, na których ściga się regularnie prawie 400 osób. Oprócz tego niemal co miesiąc organizowane są zawody w biegu na orientację: Grand Prix Małopolski oraz Kraków City Race. Zawodnicy jeżdżą na wszystkie prestiżowe zawody w biegu na orientację w Polsce. Kilka razy w roku uczestniczą również w zawodach i zgrupowaniach zagranicznych.

źródło: wkswawel.pl oraz (ostatni akapit) Sławomir Cygler

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

WKS Wawel
ul. Podchorążych 3
30-084 Kraków

Dyrektor imprezy:
Sławomir Cygler
+48508127708

Organizator