Trening interwałowy to świetny sposób na zwiększenie efektywności spalania tłuszczu podczas porannego biegu przy jednoczesnej oszczędności czasu treningu. Ten rodzaj treningu nie jest odpowiedni dla osób zaczynających od zera, trzeba mieć już jakieś doświadczenie sportowe pod sobą. Istnieje wiele odmian treningu interwałowego opartego na bieganiu: protokół Tabaty, HIIT (high-intensity interval training) i inne.

bieg interwałowy

AIIT składa się z naprzemiennej fazy o wysokiej intensywności (anaerobowej), która zwykle trwa 10-15 sekund, i fazy o niskiej intensywności (aerobowej), która trwa 3-5 razy dłużej. Sam trening może składać się z 5-15 takich cykli. Ta metoda treningowa silnie pobudza metabolizm, a tłuszcz jest spalany nie tylko podczas treningu, jak w przypadku zwykłego biegania, ale także w okresie regeneracji między ćwiczeniami.

Istnieją trzy warianty treningu interwałowego dla porannego biegania, z których dwa są podobne do „klasycznego” VITI:

  1. Bieg powtarzalny: cały dystans podzielony jest na odcinki 1-5 km, zawodnik po pokonaniu takiego odcinka w intensywnym tempie, daje sobie przerwę na odpoczynek. Gdy tętno spadnie do 120 uderzeń na minutę (analogicznie do fazy niskiej intensywności w VITI), biegniesz następny odcinek.
  2. Sprint interwałowy: Po sprincie na dystansie 150-200 m, wykonujesz (zazwyczaj dłuższy) sprint, aby przetruchtać następny odcinek. Potem znowu sprinty, potem znowu bieganie, itd.
  3. Długi sprint (który jest trudniejszą wersją): cały dystans jest podzielony na kilka odcinków, a każdy z nich jest szybszy od poprzedniego. To nie jest tak naprawdę VIT, ale nieco inny wzór.

CO JEŚĆ PRZED PORANNYM BIEGIEM

Przed porannym biegiem możesz zjeść lekkie śniadanie: np. jeden banan z orzechami, mała porcja jogurtu z miodem, herbata lub kawa z garścią suszonych owoców, sok owocowy. Możesz pić białko serwatkowe – idealnie nadaje się na poranny posiłek. Ciężkie pokarmy o wysokiej zawartości białka i tłuszczów powinny być całkowicie wykluczone z tego śniadania.

Możesz również pić małe porcje (jeden lub dwa łyki) podczas biegu: może to być woda lub napój izotoniczny przygotowany samodzielnie z soli, cukru (lub miodu) i ewentualnie soku z cytryny.

CO JEŚĆ PO PORANNYM BIEGU

Bezpośrednio po treningu można wypić szklankę soku owocowego lub wspomnianego wcześniej izotoniku. Po około 30 minutach można jeść: to „drugie śniadanie” powinno być z przewagą białka. Najlepiej stosować te produkty białkowe, które są łatwiejsze do strawienia: ryby, sery, jaja, mleko itp. Z białek roślinnych można stosować orzechy. Po biegu ponownie spożycie białka serwatkowego załatwi sprawę.

Część węglowodanowa tego posiłku może składać się z pieczywa (tosty żytnie są w sam raz) i porcji owsianki (płatki owsiane, ryż itp.) Wraz ze śniadaniem możesz zażyć kompleks multiwitaminowy, witaminy będą dobrze wchłaniane po porannym biegu.