Od czasów starożytności lekkoatletyka jest jedną z najbardziej popularnych i pożądanych dyscyplin sportowych. Zawody te przyciągają nie tylko ogromną widownię telewizyjną i pełne stadiony, ale także przyciągają uwagę wielu entuzjastów zakładów na całym świecie.

Trochę historii

Zawody lekkoatletyczne zaczęły się dawno, dawno temu. Stopniowo zainteresowanie wychowaniem dzielnych wojowników, zdolnych do obrony miasta i państwa przed atakami wroga, przerodziło się w sportowe zawody siły, zręczności i wytrzymałości. Starożytni Grecy początkowo używali kategorii „Athletics” dla wszystkich aktywności fizycznych, ale później nastąpił podział dyscypliny na Athletics i Weightlifting.

Jedną z najstarszych dyscyplin lekkoatletycznych są biegi. Pierwsze zawody, w których zawodnicy musieli przebiec z jednej strony stadionu na drugą nago, odbyły się około 724 r. p.n.e.

Za początek historii nowoczesnej lekkoatletyki uważa się zawody biegowe w 1837 roku. Studenci college’u w angielskim mieście Rugby zorganizowali turniej na dystansie 2 kilometrów. W miarę upływu czasu samo bieganie na takim dystansie stawało się niewystarczające i program stopniowo się rozszerzał. Uczniowie zaczęli rywalizować w konkurencjach szybkościowych na krótkich dystansach, biegach z przeszkodami, rzutach ciężarami, skoku w dal i wzwyż… Ta dyscyplina sportu tak podbiła umysły Brytyjczyków, że w połowie lat 60. XIX wieku nad popularyzacją lekkoatletyki pracował specjalny organ powołany przez kibiców – London Athletic Club. W 1896 roku odbyły się pierwsze Letnie Igrzyska Olimpijskie, po których lekkoatletyka zaczęła rozkwitać na całym świecie.

Rodzaje zakładów na lekkoatletykę

Niestety, zakłady na lekkoatletykę nie mają takiej głębi i zasięgu, jak na przykład zakłady na piłkę nożną, hokej czy tenis.

Zwycięzca wyścigu. Trzeba wybrać zawodnika (zespół, jeśli jest to bieg sztafetowy), który kończy jako pierwszy w danym wyścigu.

Zwycięzca turnieju. Zakład jest grany, jeśli gracz poprawnie wytypuje zwycięzcę całego wydarzenia, np. wieloboju, a nie zwycięzcę pojedynczej dyscypliny.

Kto jest lepszy. Z pary sportowców, należy poprawnie odgadnąć, kto jest szybszy, wyższy, silniejszy.

TOP 3, TOP 5, TOP 10. Rynki te mogą być również nazywane w liniach zakładów bukmacherskich, np. „ranked 1 to 3”, „ranked 1 to 5” itp. Aby postawić tutaj plus, należy przewidzieć ranking sportowca.

Bukmacher rozszerza linię na najważniejsze wydarzenia lekkoatletyczne. Na przykład, podczas Igrzysk Olimpijskich można znaleźć rynek dla liczby medali danego kraju lub postawić na to, czy zostanie ustanowiony nowy rekord.

Dyscypliny w zakładach na lekkoatletykę

 • Biegi przełajowe i płotki
 • Wyścigi sztafetowe
 • Imprezy piesze
 • Skok wzwyż, skok w dal, skok o tyczce
 • Strzał w dziesiątkę
 • Dysk, oszczep, rzut młotem mężczyzn
 • Dekatlon mężczyzn i heptatlon kobiet

W zawodach lekkoatletycznych zazwyczaj wygrywają faworyci, ale to nie znaczy, że należy beztrosko stawiać na zawodnika z najniższym kursem.

Zawody lekkoatletyczne

Zakłady na lekkoatletykę można dziś obstawiać niemal regularnie. Odbywa się wiele różnych turniejów, zarówno w halach, jak i na stadionach. Następujące wydarzenia cieszą się szczególną popularnością wśród widzów i obstawiających:

Letnie Igrzyska Olimpijskie.

 • Mistrzostwa Świata i Europy, w tym mistrzostwa juniorów
 • Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce w Biegach Przełajowych
 • Mistrzostwa Świata w biegach przełajowych
 • Puchar Świata w chodzie sportowym
 • Diamentowe i Złote Ligi IAAF
 • IAAF World All-Around, marszobieg, rzut młotem i inne wyzwania

Zwracamy jednak uwagę, że nie wszystkie z tych wydarzeń są na liniach bukmacherskich.

Jak obstawiać zakłady sportowe

Aby uniknąć utraty konta w kilku zakładach, musisz mądrze wybrać wydarzenie i być w stanie przeanalizować wiele informacji. Szczególną uwagę należy zwrócić na następujące czynniki.

Stan fizyczny. Jeśli sportowiec miał ostatnio poważną kontuzję lub nie brał udziału w zawodach przez dłuższy czas, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będzie w stanie osiągnąć swoich najlepszych wyników.

Statystyki wydajności w przeszłości. Sprawdzając statystyki, można zidentyfikować obiecujących młodych sportowców, którzy poprawiają się od startu do mety i którym brakuje kilku centymetrów lub dziesiątych części sekundy do zdobycia medalu. Nie należy zapominać, że starsi zawodnicy prędzej czy później ustąpią miejsca na podium młodszym, bardziej wymagającym zawodnikom.

Motywacja. Zwycięstwo w turnieju może znacząco poprawić sytuację finansową sportowca. Na przykład, za jeden złoty medal na Olimpiadzie w 2016 roku, sportowiec z Tajlandii otrzymuje od rządu 314 000 dolarów, podczas gdy sportowcy ze Szwecji, Chorwacji, Norwegii i Wielkiej Brytanii nie otrzymują żadnych nagród pieniężnych.

Nie wszystko jednak mierzy się w pieniądzach. Wielu sportowców marzy o tym, aby zostać sportowcem, który ustanowi rekord świata lub kraju, którego nikt nie będzie w stanie pobić przez długi czas.

Etap konkursowy. Najsilniejsi zawodnicy nie muszą dawać z siebie 100% podczas kwalifikacji – muszą skumulować siły na potężne pchnięcie w finałowej części turnieju. Mniejsi zawodnicy muszą dać z siebie wszystko od pierwszego startu, co może prowadzić do banalnego braku energii, gdy meta jest bliżej.

Nie należy również zapominać o warunkach pogodowych i czynniku stadionu macierzystego, które również mogą mieć duży wpływ na wynik i nie powinny być ignorowane przy wyborze zakładu.